Frezowanie CNC stali nierdzewnej, aluminium, gwintów · Mettec
Frezowanie metali – toczenie z mosiądzu

Frezowanie metali – toczenie z mosiądzu

Frezowanie metali i toczenie z mosiądzu jest jedne z częściej stosowanych i najbardziej wydajnych sposobów obróbki skrawaniem. Polega ono na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia – frezu – na obrabiarce CNC – frezarce. Frezowaniem można obrabiać powierzchnie płaskie, powierzchnie krzywoliniowe, koła zębate, brzegi gwintów itp. Zamontowany na frezarce frez wykonuje względem obrabianego materiału obrotowy ruch skrawania, natomiast obrabiany przedmiot względem frezu wykonuje ruch posuwowy. Zęby frezu wchodząc w materiał, zdejmują wióry o zmiennej grubości. Obróbka skrawaniem w formie frezowania sprawdza się w przypadku różnorodnych materiałów: aluminium, stali nierdzewnej, czy mosiądzu.

Ze względu na sposób frezowania jesteśmy w stanie wyróżnić:

  • Frezowanie walcowe, w którym frez skrawa ostrzami leżącymi na powierzchni walcowej
  • Frezowanie czołowe, w którym to frez skrawa zębami położonymi na powierzchni czołowej.

Dwa rodzaje frezowania

Ponadto frezowanie możemy podzielić na przeciwbieżne (w którym kierunki prędkości ruchu obrotowego frezu i ruchu posuwowego przedmiotu frezowanego są przeciwbieżne) oraz współbieżne (kierunek ruchu posuwowego stołu frezarki jest zgodny z kierunkiem ruchu roboczego frezu). Przy frezowaniu metali przeciwbieżnym kierunek ruchu posuwowego jest przeciwny do kierunku ruchu roboczego. Frezowanie metali w sposób współbieżny jest nieco bardziej wydajne, ale wymaga zastosowania specjalnych mechanizmów ruchu posuwowego oraz znacznie sztywniejszej frezarki.

Czym jest frez?

Frez – to narzędzie skrawające z wieloma ostrzami na powierzchni walcowej lub czołowej lub czołowej, wykonujące podczas obróbki ruch obrotowy. W zależności od kształtu możemy wyróżnić frezy walcowe, walcowo-czołowe, trzpieniowe, głowice trzpieniowe, głowice nasadzane, tarczowe, kątowe, palcowe, kształtowe i inne specjalistyczne, np. do kół zębatych. Frezy o małych wymiarach najczęściej wykonuje się z monolitycznego kawałka stali szybkotnącej. Frezy rozmiarowo większe posiadają zwykle ostrza ze stali szybkotnącej lub z węglików spiekanych i połączone są na stałe z korpusem.

Obecnie najczęściej stosowaną frezarką w zakładach obróbki metali są frezarki numeryczne, pracujące w technologii CNC. Obsługa numerycznych maszyn produkcyjnych polega zazwyczaj na prawidłowym napisaniu oprogramowania oraz na zastosowaniu odpowiednich narzędzi skrawających (frezów) w odpowiedniej kolejności. Ważnym aspektem jest dobór właściwego materiału, z którego powstanie gotowy produkt – detal. Od doświadczenia obsługi i jakości dobranych narzędzi zależy prawidłowe i dokładnie wykonanie zlecenia.

 

Firma Mettec świadczy profesjonalne usługi w dziedzinie frezowania metali w tym precyzyjnych części z mosiądzu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą oszacować indywidualny cennik. Gwarantujemy wysoką jakość, precyzję oraz szybkość realizacji zamówienia.

Czekamy na Twoje pytania

W przypadku chęci otrzymania szczegółowych informacji dotyczących możliwości produkcyjnych naszego zakładu, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na każde pytanie.

 

 

Kontakt

METTEC
ul. Piaskowa 3
83-110 Tczew, Poland
tel/fax: +48 58 563 0 234

Mettec
Logo Fundusze Europejskie
Logo Unii Europejskiej