Czas cyklu produkcji w procesie obróbki na automatach tokarskich

Czas cyklu produkcji w procesie obróbki na automatach tokarskich

Produkcja komponentów na automatach tokarskich polega na takim zaplanowaniu procesu aby uzyskać efektywną obróbkę seryjną przy odpowiednio powtarzalnej jakości produktu. W procesie tym decydujące znaczenie ma czas operacji. Czas obróbki natomiast zależny jest przede wszystkim od czasów poszczególnych operacjach skrawających takich jak: toczenie zgrubne, toczenie kształtowe, toczenie czołowe, jak również wiercenie i frezowanie. Realizacja poszczególnych operacji zależna jest od wielu czynników:

  • jakości narzędzi skrawających,
  • doboru parametrów skrawania,
  • trwałości narzędzi i czasu ich wymiany.

Jakość narzędzi skrawających to zasadnicza dziedzina dla wymagających procesów obróbki na automatach tokarskich. Mają one decydujący wpływ na efektywność całego procesu. Wysoka powtarzalność kształtowa decyduje o ustalonych parametrach dla danego procesu. Wymienić tu można rzadszą konieczność offset’u przy wymianach narzędzi związanych ze zużyciem. W przypadku produkcji wielkoseryjnych komponentów toczonych np. dla branży automotive, ustalona i wysoka jakość narzędzi ma decydujący wpływ na możliwość zastosowania programowego i zaplanowanego procesu wymiany narzędzi.

Czas cyklu produkcjiOdnosząc się do parametrów skrawania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametr wielkości posuwu. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwiększenia go nawet dwukrotnie, co skutkuje istotną oszczędnością czasu całego cyklu obróbki. Oszczędności w wykorzystaniu obrabiarki dla produkcji seryjnych, które są charakterystyczne dla obróbki na automatach tokarskich, mierzone są wówczas w godzinach.

W projektach związanych z obróbką wielozadaniową gdzie mnogość użytych narzędzi powoduje znaczne zaangażowanie narzędziowców bacznie należy przyglądać się operacji wymiany przy ich zużyciu. Zastosowanie najnowszych rozwiązań wspomagających pozycjonowanie narzędzi od liderów dostawców płytek skrawających takich jak np. Sandvik Coromant, Mitsubishi Materials – jest w pełni uzasadnione i często przez naszą firmę wykorzystywane. Umożliwia bardziej powtarzalną wymianę narzędzi i ma wpływ na trafność ustalania pozycji nowego narzędzia wraz z jego offsetowaniem.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą profesjonalną ofertą kooperacji w zakresie produkcji komponentów na automatach tokarskich.

Kontakt

METTEC
ul. Piaskowa 3
83-110 Tczew, Poland
tel/fax: +48 58 563 0 234

Mettec
Logo Fundusze Europejskie
Logo Unii Europejskiej
Copyright © 2012 - 2014 by METTEC METALWORKING CNC